Blog Fotografa

Portret wizerunkowy i biznesowy, czyli o podstawie budowania marki osobistej.

Cechą wyróżniającą obecne czasy jest duży wpływ Internetu na nasze życie. Służy on już nie tylko do szybkiego dostępu do informacji lub obejrzenia najnowszego filmu ale stał się również odzwierciedleniem naszego życia. Nie bez powodu mówi się, że żyjemy w „Erze Internetu”. Portale społecznościowe rozrastają się, dając nam możliwość zaprezentowania siebie i swoich umiejętności. Mając taką okazję, dlaczego by jej nie wykorzystać? Szczególnie trafne jest tutaj przysłowie „jak nas widzą tak nas piszą”. Budując własną markę osobistą ważna jest świadomość potęgi social mediów, które obecnie stają się naszą wizytówką. Profesjonalne sesje biznesowe i wizerunkowe stanowią podstawowy element naszego wizerunku w sieci, wpływają one na uzyskanie image’u, który zdobędzie zaufanie i sympatię przyszłych klientów.

Kreując własną markę osobistą, profesjonalne zdjęcia biznesowe bądź wizerunkowe stają się fundamentem naszego wizerunku. Jeśli działasz w social mediach jest to w szczególności ważne, ponieważ sam stajesz się swoją wizytówką. Zatem nasuwa się pytanie, który rodzaj portretu wybrać- biznesowy czy wizerunkowy? Pozwól, że przedstawię Ci najważniejsze różnice.

Portret biznesowy

… możesz wykorzystać na oficjalnej stronie firmy, może on przedstawiać Ciebie lub Twoich pracowników. Tego typu sesje znajdują też swoje miejsce w mediach społecznościowych – wnoszą one dozę profesjonalizmu oraz z pewnością dodadzą Ci i Twoim pracownikom doniosłego charakteru pracy. Sesja biznesowa powinna podkreślać Twoją osobowość i być powiązana z profesją, w której się specjalizujesz. Portret biznesowy nie może być z przypadku- MUSI być to przemyślanie zdjęcie, które będzie przedstawiać Ciebie i Twój charakter.

Portret biznesowy na klasycznym ciemnym tle
Portret biznesowy na klasycznym ciemnym tle

Dużą rolę ma tutaj praca fotografa, który powinien być odpowiednio przygotowany do tego typu portretów. Współpraca między fotografem, a modelem powinna cechować się obustronnym zaufaniem oraz zapoznaniem się ze swoimi oczekiwaniami. Fundamentalne jest by fotograf zaznajomił się z misją firmy i wydobył z Ciebie i Twoich pracowników cechy, które Was wyróżniają i definiują. Przed sesją ważne jest również omówienie Twoich wszelkich wymagań. Kluczowym elementem sesji biznesowych jest tło zdjęć. W odróżnieniu od sesji wizerunkowych powinno być to jednolite tło np. czarne lub białe. W ten sposób sprawisz, że potencjalny klient skupi na Tobie maksimum swojej uwagi. Niektórzy fotografowie mają w swojej ofercie tzw. mobilne studio, oznacza to, że mogą zaaranżować sesje w siedzibie Twojej firmy, sali szkoleniowej, a nawet u Ciebie w domu. Sesje biznesowe mogą również przedstawiać Ciebie podczas wykonywania obowiązków zawodowych. W oczach klienta zostaniesz przedstawiony jako osoba pracowita, rzetelna oraz profesjonalna. Kluczową kwestią podczas portretów biznesowych jest wybór odpowiedniego stroju. Ubranie powinno być eleganckie, jednolite, w stonowanych kolorach. Dla Panów rekomendowane są garnitury natomiast dla Pań- sukienki oraz marynarki.

Sesje wizerunkowe

… mają natomiast lekko mniej formalny charakter. Mimo, iż są one dalej klasycznymi portretami, które śmiało można wykorzystać jako zdjęcie profilowe na LinkedIn lub Facebooku to wcale nie muszą być wykonywane na jednolitym tle w eleganckim dresscodzie. Miejscem, które świetnie się nada na sesje wizerunkową może być park lub ulubiona kawiarnia. Niemniej jednak, ważne by zdjęcie było estetyczne i przedstawiało Ciebie w Twoim najlepszym wydaniu.

Sesje wizerunkowe mogą (ale nie muszą!) ukazywać Cię od strony Twoich pasji oraz zainteresowań. Tego typu portrety mają szeroki wachlarz możliwości, dlatego przed wykonaniem zdjęć, ważne jest zastanowienie się co jest celem sesji i co chcemy dokładnie ukazać. W portretach wizerunkowych warto pokazać się od mniej formalnej strony, jednak najważniejsze jest by ubrać się w to w czym czujemy się najpewniej i najbardziej swobodnie. Portret wizerunkowy jest ważnym elementem w budowaniu własnej marki osobistej, w szczególności, gdy zdjęcia przedstawiają Cię w różnych sytuacjach. Sprawia to, że dasz się lepiej poznać dla potencjalnego klienta- a co za tym idzie- będzie darzyć Cię większym zaufaniem.

Portret wizerunkowy, mniej formalny, ale wciąż elegancki. Nadaje się jako zdjęcie profilowe w mediach społecznościowych.

Którą sesję wybrać?

Jeśli zastanawiasz się między sesją wizerunkową, a biznesową, lecz w dalszym ciągu nie wiesz co będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie lub Twoich pracowników – przeanalizuj to z fotografem. Przedstaw mu swoje wymagania i oczekiwania co do zdjęć, a z pewnością dojdziecie do porozumienia i wspólnie wybierzecie taką formę sesji, która spełni Twoje warunki. Istnieje również możliwość mieszanych sesji, tj. połączenie portretów biznesowych z wizerunkowymi- wszystko zależy od Twoich potrzeb. Pamiętaj jednak, że praca fotografa to nie tylko obsługa aparatu i lamp błyskowych. Fundamentem dobrego zdjęcia jest także odpowiednia obróbka w programach do edycji zdjęć. Zatem po wykonanej sesji daj fotografowi kilka dni na odpowiednią obróbkę zdjęć aby uzyskać efekt na najwyższym poziomie.

Profilówka dla WOŚP

Co roku kibicuję Jurkowi Owsiakowi podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zawsze staram się coś przekazać na aukcję (np. kurs fotografii) i wrzucić parę złoty do puchy.

W tym roku wymyśliłem coś innego.

Chciałbym ofiarować Ci fotografię. Będzie to zdjęcie, którego będziesz współautorem, gdyż według słów Sebastião Salgado – „Gdy robisz portret, nie jesteś jego jedynym autorem, druga osoba ofiarowuje Ci zdjęcie”.

Tak więc proponuję Ci deal. Ja robię Ci zdjęcie, które będziesz mógł wykorzystać w swoich mediach społecznościowych (FB, Instagram, LinkedIn itp), a ty wpłacasz kasę na konto WOŚP.

Może zróbmy nawet odwrotnie, najpierw wpłacasz, potem sesja.

Aby nie było wątpliwości i niedomówień, napisałem krótki i prosty regulamin akcji. Jeżeli masz wątpliwości to dzwoń.

 

Regulamin akcji 'profilówka dla WOŚP'

 1. Akcja trwa od 9 stycznia do 31 stycznia 2021 roku.
 2. W ramach akcji wykonam 50 zdjęć portretowych (25 dla pań i 25 dla panów) w zamian za wsparcie 29 Finału WOŚP.
 3. Aby wziąć udział w akcji wpłacasz na konto 29 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kwotę wysokości minimum 50 zł (choć wskazana byłaby wielokrotność tej kwoty). Wpłatę dokonujesz poprzez oficjalną stronę: https://www.wosp.org.pl/fundacja/jak-wspierac-wosp/wesprzyj-online
 4. Wpłata pojawi się na Twoim koncie bankowym, zapisz potwierdzenie płatności do pliku PDF i wyślij do mnie na adres: info@slawomirgawryluk.pl
 5. Dołącz do maila swoje dane kontaktowe z numerem telefonu, a ja oddzwonię i umówimy się na sesję.
 6. Podczas sesji wykonam Ci kilka, może kilkanaście ujęć, wybierzesz z nich 1, a ja dobiorę jeszcze 2, które zostaną poddane finalnej obróbce i ewentualnie retuszowi. W sumie otrzymasz 3 fotografie.
 7. Zdjęcia wykonam w moim studio, które mieści się w Białymstoku przy ul. Przędzalnianej 60.
 8. Ponadto otrzymasz ode mnie licencję na niekomercyjne wykorzystanie tych zdjęć na potrzeby swoich mediów społecznościowych.
 9. Poproszę Cię również o zgodę na publikację wykonanych zdjęć na mojej stronie internetowej i w moich mediach społecznościowych.
 10. Zdjęcia otrzymasz w formie elektronicznej (pliki .JPEG) w rozdzielczości dopasowanej do FB i innych social mediów
 11. Czas realizacji sesji to maksymalnie 3 miesiące od dnia zgłoszenia (w zależności od kolejności i ilości zgłoszeń) – pierwsze zgłoszenia bedą obsłużone w ciągu kilku, kilkunastu dni.
 12. Czas oczekiwania na zdjęcia to 7 dni roboczych od dnia sesji.
 13. Koszty przygotowania do sesji (fryzura, makijaż, ew. stylizacja) pokrywasz we własnym zakresie.

Fotoobraz od Saal Digital

W zasadzie wydawało mi się że jestem odporny na różne zaczepki reklamowe w stylu „mamy dla pana tablet za zero złotych, wystarczy, że pan go kupi”. Nadszedł jednak jakiś słabszy dzień, chwila nieuwagi, spadek czujności i dałem się skusić na reklamę firmy Saal Digital, która to zaoferowała mi 250 zł zniżki na usługę wykonania fotoobrazu w zamian za recenzję ich produktu. Pomyślałem, że 2 setki piechotą nie chodzą. Sprawdziłem recenzje innych użytkowników – generalnie pozytywne, więc ryzyko w zasadzie żadne. Przecież w sumie nic nie płacę, mam 2 i pół setki do wydania.
Read more

Justyna i Łukasz – reportaż i klika kadrów z sesji plenerowej

To był upalny dzień. 4 lipca 2015 roku obdarował nas wszystkich pięknym słońcem i żarem lejącym się z nieba. Ale to nie miało żadnego znaczenia. Justyna i Łukasz mieli złożyć przysięgę małżeńską, a ja miałem tą przyjemność aby zostać ich „nadwornym fotografem” tego dnia.

Poniżej zapis wydarzeń z dnia ślubu Justyny i Łukasza oraz kilka kadrów z sesji plenerowej.
Read more

Taki Fotograf Ślubny, ten to ma dobrze …

Zdarza się, nie często, ale raz na jakiś czas, zwykle podczas wesela, ktoś z czystej życzliwości zagaduje: „Pan to ma dobrze”. A jakże odpowiadam, pewnie że mam dobrze, chociaż wiem, że często mało kto zdaje sobie sprawę, co tam się kryje za tzw. pstrykaniem do kotleta.

Przeważnie myśląc o usłudze fotografii ślubnej, nie zdajemy sobie sprawę, że to zadanie nie kończy o 1 w nocy na zdjęciach z 'krojenia tortu'. Tak naprawdę to dopiero zakończenie pierwszego etapu pracy fotografia ślubnego.
Read more

Fotografia Ślubna – warsztaty w Krakowie

Uważam, że kto się nie rozwija ten się uwstecznia, dlatego staram się możliwie często uczestniczyć w różnych przedsięwzięciach szkoleniowych. Pod koniec ubiegłego roku miałem przyjemność uczestniczyć w warsztatach Fotografii Ślubnej cz. II w Krakowie. Warsztaty prowadził Grzegorz Moment Płaczek i oprócz niewątpliwie wartościowej merytorycznie wiedzy przywiozłem wiele wspomnień ze spotkań z super ekipą fotografów ślubnych, których miałem tam przyjemność poznać.
Read more

Nowe idzie :-)

Tak jest, zakupiłem właśnie 2 nowe aparaty 🙂 To nie znaczy, że od tej pory będę używać czterech :-). Te dwa aparaty to sprzęt do fotografii natychmiastowej – Fuji Instax 210. Już za parę dni wejdą do mojej oferty i będzie je można wypożyczyć na własne wesele. Pomysłów na wykorzystanie ich podczas zabawy weselnej mam mnóstwo, a Wy z pewnością dorzucicie jeszcze swoje. Już za parę dni więcej o aparatach i warunkach wypożyczenia.

Chrzest Święty małej Zosi.

Kilka tygodni temu miałem przyjemność fotografować podczas Chrztu Świętego. Uroczystość Chrztu jest zawsze bardzo dużym przeżyciem dla rodziców i dla babć. Bohaterką tego dnia była mała Zosia, która była wyjątkowo grzeczna – mam porównanie i wiem, że różnie z tym bywa 🙂 Oto kilka kadrów z przygotowań do Chrztu i z samej ceremonii.
Read more

Sesja glam-punk-rockowa. Ania w roli głównej.

 

Znacie Ankę? To autorka boga http://www.redhead87.pl (BTW polecam poczytać bez konsultacji z farmaceutą). Kilka dni temu udało nam się zgrać terminy i przeprowadzić odwlekaną kilka razy sesję w stylu.. no właśnie jaki to styl Ania? Miał być punk, wyszedł glamrock?  Generalnie klimaty odległe od tego co robię na co dzień chociaż muzykę w podobnym brzmieniu słucham  i lubię. Fajnie wyszło? Sami zobaczcie efekty:
Read more

Małgosia i Piotr – reportaż i plener

To była wieka przyjemność współpracować z Małgosią i Piotrem. Przemili ludzie z dużym dystansem do siebie. Miłośnicy szybkiej jazdy na motorach, co zresztą widać będzie na zdjęciach z sesji plenerowej. Nieprawdaż, że ładną mieliśmy jesień w 2013 roku? Jesienna sesja plenerowa zawsze daje  wiele możliwości. Dopóki liście na drzewach aż chce się fotografować.
Read more

Portrety Arletty

Na zdjęcia z Arlettą umawialiśmy się ju jakiś czas temu, jednak dopiero wczorajszy dzień pasował obu stronom. Miejsce: Białystok – Dworzec Fabryczny, za każdym razem jak tam jestem odkrywam nowe możliwości tego miejsca. Niektóre kadry można wręcz skomponować w taki sposób, aby odbiorca nie miał pojęcia, że to miejsce w środku miasta.
Read more