W poprzednich wpisach opowiedziałem Wam o specyfice sesji wizerunkowych i biznesowych oraz o tym, jak ważną rolę pełni rozwój marki osobistej w kontekście tworzenia wizerunku profesjonalisty. Zatem jeśli zapoznałeś się już z podstawami i wiesz, że budowa marki osobistej jest czymś dla Ciebie, natomiast nie wiesz w jaki sposób ugryźć temat związany z fotografią wizerunkową bądź biznesową – koniecznie przeczytaj ten wpis.

Sesje wizerunkowe oraz biznesowe zdecydowanie różnią się od pozostałych dziedzin fotografii. Tutaj dominuje jasno określony cel zdjęć, nie mogą być one spontaniczne – dobrze wykonana sesja musi być w pełni przemyślana oraz odpowiednio przygotowana, ze strony fotografa jak i pozującego. Na udaną sesję biznesową wpływa szereg szczegółów i detali. Postaram Ci się wszystko wyjaśnić w jak najbardziej przystępny sposób, tak żebyś był w pełni przygotowany do udziału w takiej sesji.

Określ cel i styl zdjęć, który Cię interesuje

Zdjęcia wykonane podczas sesji biznesowych oraz wizerunkowych mogą posłużyć na wielu płaszczyznach. Możesz je wykorzystać w swoim CV lub jako zdjęcie profilowe na LinkedIn czy Biznesowym 'fejsbuku’. Fotografia może być również wykorzystana na Twojej stronie internetowej jako Twoja wizytówka. Tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń, wszystko zależy od Ciebie i od Twoich potrzeb. Warto natomiast, żebyś już przed wykonaniem zdjęć wiedział, gdzie chciałbyś użyć swoich fotografii i jaki jest główny cel takiej sesji. Będzie to cenną informacją dla fotografa, który dołoży wszelkich starań, by zdjęcie były dokładnie w takim stylu i formacie, w jakim sobie wymarzysz. 

Natomiast jeśli jeszcze nie wiesz, który styl będzie dla Ciebie odpowiedni polecam aplikację Pinterest, gdzie pod hasłem sesja wizerunkowa lub sesja biznesowa odkryjesz szereg zdjęć w różnych biznesowych stylach. Możesz utworzyć folder, w którym będą fotografie, które najbardziej Ci się spodobały. Utworzona przez Ciebie galeria będzie wartościową wskazówką dla fotografa, który dzięki temu lepiej zrozumie Twoją wizję i dowie się, jaka forma zdjęć najbardziej Cię interesuje.

Konsultacja z fotografem

Przed przystąpieniem do sesji warto również dokonać konsultacji z fotografem. Przedstawisz mu swoje wszystkie oczekiwania co do zdjęć. Jeśli masz jakąś wizję na dane zdjęcie – podziel się nią z fotografem. Dołoży on wszelkich starań by zdjęcie było zgodne z Twoimi wartościami oraz wymaganiami. Istotne jest również, żebyś już wcześniej wiedział co jest głównym celem Twojej sesji biznesowej/ wizerunkowej. Zdjęcie do CV? Twoja wizytówka w postaci strony internetowej? A może po prostu zdjęcie profilowe na LinkedIn? Koniecznie podziel się tym z fotografem, a on zrobi odpowiednie zdjęcie pod dane social media. Jeżeli zdjęcie ma być wydrukowane w magazynie lub na okłądce książki, koniecznie poinformuj o tym fotografia – przygotuje od wówczas pliki w odpowiednio wysokiej rozdzielczości i formacie akceptowanym przez drukarnie.

Garderoba

Strój, który wybierzemy na sesje biznesową lub wizerunkową jest jednym z najważniejszych elementów odpowiedniego przygotowania do zdjęć. „Jak nas widzą tak nas piszą”, dlatego warto zadbać o to by ubranie, w którym będziemy fotografowani było uprasowane, czyste oraz schludne. Ważne również, by nasz strój był dla nas wygodny. Ubranie, w którym czujemy się dobrze wpływa na nasz komfort, pewność siebie oraz swobodę, czego efektem będą zdjęcia w Twoim najlepszej odsłonie. Jeśli chodzi o typ ubrań odpowiednich do takich sesji, będą to zdecydowanie ubrania należące do tych eleganckich. Świetnie sprawdzi się odzież o stonowanych i jednolitych kolorach. Kolory nie powinny ze sobą kontrastować, a raczej muszą ze sobą współgrać. Jeśli masz kilka ulubionych marynarek lub żakietów, a każdy z nich jest w innym kolorze – śmiało weź je sobą. Wspólnie z fotografem sprawdzisz efekt już na początku sesji i ustalicie w którym wydaniu wypadasz najlepiej na zdjęciu.

Zdecydowanie przyjemnym bonusem do sesji będą wszelkiego rodzaju delikatne dodatki. W przypadku kobiet będą to wisiorki, subtelne kolczyki i bransoletki. Natomiast u mężczyzn wśród akcesoriów na sesję królują muszki, krawaty oraz zegarki. Mile widziane są również dodatki w postaci notesu, laptopa, pióra lub eleganckiego płaszczu.  Pamiętaj jednak, że niektóre elementy garderoby mogą do siebie nie pasować, np. sportowy smartwatch w połączeniu z eleganckim garniturem.

Samopoczucie  

W dniu sesji bardzo ważne jest Twoje samopoczucie oraz pozytywne nastawienie. Niezwykle istotne jest to, żeby być wypoczętym i wyspanym. Na zdjęciach mimo wszystko widać  w jakim stanie byłeś i jak się czułeś podczas sesji, dlatego postaraj się by emanować jak najbardziej pozytywną energią. By zdjęcia wyszły zgodnie z oczekiwanymi efektami musisz podejść do nich na pełnym luzie – duże dawki stresu są również niewskazane. 

Jeżeli masz taką możliwość, umów się z fotografem na sesję w godzinach porannych. Zanim nie przytłoczy Cię wir obowiązków, możesz bardziej skoncentrować się na zdjęciach i współpracy z fotografem. Jeżeli możesz, to wyłącz na czas sesji telefon.

Podczas sesji naturalnym jest, że możesz potrzebować chwili przerwy na odpoczynek bądź łyk wody. Zatem jeśli potrzebujesz odpocząć – nie krępuj się, poinformuj fotografa o sytuacji i daj sobie chwilę na regenerację. Po krótkiej przerwie będziesz bardziej skoncentrowany na zdjęciu, co zdecydowanie wpłynie pozytywnie na efekt końcowy zdjęcia. 

Udział w sesji wizerunkowej bądź biznesowej powinien być przede wszystkim dobrą zabawą aniżeli przykrym obowiązkiem. Dobry fotograf zadba o odpowiednią atmosferę podczas sesji oraz pokieruje Cię w jaki sposób się ustawić bądź jaką mimikę twarzy zastosować. Po sesji oprócz profesjonalnych zdjęć będziesz mieć również miłe wspomnienia oraz ciekawe doświadczenie.